Hakkımızda

Midilli Adası’nda büyük dedelerimizle başlayan zeytin sevdamız, 1924 mübadelesi ile  Ayvalık’a taşınmış oldu. O günden bugüne dek ”Ölmez Ağacın Peşindeyiz, İzindeyiz” ilkesiyle toptan satışını yaptığımız işimizi, Ayvalık Zeytincioğlu adıyla 1999 senesinde tescilleştirerek perakende alanında hizmetimize devam etmeye başladık.

Babamızın, babasından devraldığı bu zeytin dalını; en büyüğümüz Süleyman Demirel Üniversitesi  Kamu Yönetimi Bölümü, ortancamız  Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü ve en küçüğümüz İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümünden mezun olup, genç girişimci üç kız kardeş olarak babamız önderliğinde devam ettirmekteyiz.

Gönül verdiğimiz bu yolda yıllardır toprakla ve ticaretle uğraşan bir aileden geliyor olmamız, üretimimizin fazlalaşmasıyla da içimizdeki cesaretin artmasına; her geçen sene bünyemize yeni zeytin çiftlikleri katarak, topraklarımızı genişletmemize vesile olmuştur.  Hasat zamanı bereketli  ve kaliteli  bir verim alabilmek adına İyi Tarım Uygulamaları ile kimyevi gübre ve ilaç kullanmadan  topraklarımızı işleyerek (bakımı),  bizlere ekonomik gelir sağlayan kıymetli ağaçlarımızla senenin 6-7 ayını iç içe geçirip, baştan sona tüm  işleme evrelerinin tamamını kendimiz yapmaktayız. Altında büyük bir emek yatan işimizin karşılığında almış olduğumuz  verimi en güzel şekilde işleyerek, doğal ve lezzetli  Zeytin ve Zeytinyağ ürünlerimizi siz değerli tüketicilerimizin beğenilerine sunmaktayız.

Zeytinliklerimiz Hakkında

Tüketiminize sunmuş olduğumuz tüm ürünlerimiz;  Ege Denizi kıyısında, Balıkesir’in en batısında kalan Ayvalık ilçe sınırları içerisinde  sahibi olduğumuz zeytin çiftliklerimizden toplanıp, üretilmektedir. Konumu itibariyle ürünlerimize ayrı bir lezzet katan, altında büyük bir emek yatan zeytinliklerimizin bakım serüvenini  kısaca sizlerle paylaşalım istedik.

Belirlenen senelik üretim miktarına göre, hasat süremiz yaklaşık 2-2,5 ay kadar sürmektedir. Kazancını topraktan sağlayan biz çiftçiler, ‘’bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur’’ diyen atalarımızın bu sözünden feyz alıp, hasatımız sona erdikten sonra köklere zarar vermeyecek şekilde topraklarımızı sürerek, o senenin ilk toprak işlemesine (bakımına) başlarız. Hasat sırasında gerek toplayıcıların gerekse tarım araçlarının zemine  uygulamış olduğu baskı sebebiyle toprak gevşetilir, hava alması sağlanan toprak daha sonra gübrelenir ve kış yağışı için zemin hazır hale getirilir.

Ağaçların çiçeklenmesine az bir zaman kala, toprak tekrardan yumuşatılır, ağaç kökleri zarar görmeyecek şekilde dip ve etrafında oluşan, büyümesini engelleyen yabani otların sökülmesi sağlanarak gerekli gübre takviyesi yapılır.

Yeni hasat zamanı yaklaşırken eylül ayından önce son toprak işlemesi ile hasatın daha rahat yapılması sağlanır. İşlenmiş olan toprak, yıllık mevsim koşullarının da etkisi göz önünde bulundurularak; kış ve bahar aylarında yağan yağmur ile kabarır, gübresiyle karışır, havalanır. Böylelikle kökler daha rahat gelişir, toprağın su tutma kapasitesi fazlalaşır. Geçen zaman zarfında ağaç dallarında olgunlaşmış, toplanmayı bekleyen zeytinlerimiz için artık ‘’hasat vakti’’dir… Ömrümüz yettiği sürece, döngü içerisindeki bu işleyiş her geçen sene birbirini takip edecektir. Biz çiftçilerin tek gayesi bereketli bir hasat sezonu geçirip; elde edilen verimi en güzel şekilde işleyip, sofralarınıza sunabilmektir.

Allah tüm üreticinin yar ve yardımcısı olsun.

Sevgi ve sağlıkla kalınız.